Nyheter

MET grafisk LHP ny funktion - Ruttprognos (Route forecast)

2023-05-26
Nu finns möjligheten att ta fram en ruttprognos i grafiska LHP

MILITÄRÖVNING ACE 23 - Arctic Challenge Exercise 23

2023-05-25
Information om övningen, utbredning, restriktioner och tider återfinns på flera ställen: AIP SUP, NOTAM och restriktionsområden. Obs! AROWeb är ett självbriefingsystem, färdplaner som lämnas in via AROWeb kontrolleras inte mot eventuella restriktioner i samband med övningen.


RESTRIKTIONSOMRÅDEN

I meny AIS längst till höger under länkar, hittar du restriktionsområden. Där kan du läsa om planerade tider och höjder/utbredning. De publiceras kvällen före och kan uppdateras under gällande dag.

NOTAM

I meny AIS under NOTAM Sverige finns NOTAM om tillfälliga och utökade R och D områden, använd funktion ctrl F och sök på NAV WARNINGS, de ligger ofta längst ned i bulletinen.

AIP SUP

I meny AIS under IAIP, finns Svensk AIP. Klicka på den och välj AIP SUP. De innehåller information och kartor om milövningarna

Information kring ditt AROWeb användarkonto

2022-08-19

Avsluta färdplan, ref ES AIP sida ENR 1.10-4

2022-01-27
Gällande telefonnummer till ACC, områdeskontroll för avslut av FPL